Nasz produkt

Mąka to produkt powstały w wyniku rozdrobnienia ziarna zbóż. Cechuje się drobną granulacją i sypką konsystencją. W zależności od rodzaju zboża, z którego otrzymano mąkę, może być zastosowana do różnych celów: spożywczych, paszowych lub przemysłowych. Powszechnie używana do produkcji pieczywa, makaronów oraz wyrobów cukierniczych.
Mąkę klasyfikujemy i określamy poprzez typ. Jest on określony na podstawie zawartości w mące substancji mineralnych czyli tzw. popiołu.
Typ mąki, czyli zawartość popiołu, związany jest bezpośrednio z barwą mąki. Im niższy, tym mąka będzie bielsza, im wyższy, tym mąka będzie ciemniejsza. Tak więc najjaśniejszą będzie mąka typ 400, a najciemniejszą mąka typ 2000.
Najbardziej znane i popularne typy mąk:
Pszenne – 450 (tortowa), 500 (wrocławska, krupczatka) , 550 (luksusowa)
Żytnie – 500, 720, 2000 (razowa)
Radzimy do konkretnego rodzaju pieczywa zastosować odpowiedni typ mąki:

  • mąka pszenna typ 400 – ciasta kruche, biszkopty, ciastka, pierogi, makarony, kluski
  • mąka pszenna typ 500 – ciasta drożdżowe, babki, zagęstnik sosów i zup
  • mąka pszenna typ 650 i 750 – chleb , bułki
  • mąka pszenna typ 1850 (graham) – można stosować w ilości do 80% w różnego rodzaju pieczywie od ciast po chleb, dla podniesienia wartości odżywczych produktu.

Mąki ciemne np. typ 1850 (graham) czy żytnia typ 2000 (razowa) to mąki o wysokiej wartości odżywczej ze względu na zawartość w nich substancji mineralnych (potas, fosfor, wapń, magnez) znajdujących się w okrywie owocowo – nasiennej. Są postrzegane jako mąki prozdrowotne. Służą do produkcji chleba razowego, pieczywa graham, oraz mają zastosowanie przy produkcji pieczywa całoziarnowego.
Mąki jasne np. typ 400, 500 to mąki uboższe w wartości odżywcze. Produkowane są z samego bielma ziarna, pozbawionego okrywy owocowo – nasiennej i zarodka. Jednak z takich mąk uzyskuje się pieczywo delikatniejsze, łatwiej strawne i lżejsze.